Стресът е важна част от живота ни. Здравословната доза стрес ни помага да се събуждаме сутрин, да избягваме опасни ситуации, да бъдем ефективни на работа, да си поставяме цели и да ги постигаме. Следователно малките дози стрес в ежедневието са от съществено значение. За съжаление съвременният живот е пълен с многообразни стресови ситуации и нашата задача е да се научим как да контролираме стреса и да не му позволяваме да бъде господар на живота ни, лишавайки ни от сън и апетит, нарушавайки хормоналния ни баланс, причинявайки непоправимо увреждане върху нашето здраве.
Както знаете, стресът е реакцията на нашето тяло на дадена ситуация, в резултат на което определени хормони се отделят в кръвта ни, за да ни помагат да се справим с проблема.
Кортизолът е основният хормон на стреса
Хормонът кортизол се освобождава от надбъбречните жлези и задачата му е да регулира способността ни да управляваме стреса. Той има силно въздействие върху много физиологични процеси в организма: храносмилателни процеси, работата на сърдечно-съдовата система, показателите на кръвното налягане. Също така влияе върху нивото на физическа активност, качеството на съня, може да стимулира неудържимото ни желание за сладко.
По време на неочаквана стресова ситуация (например, докато шофирате, не сте забелязали знак и сте нарушили правилата за управление на МПС), надбъбречните ви жлези отделят голямо количество кортизол в кръвта за част от секундата, в резултат на което чувствате прилив на енергия и започвате бързо да си давате сметка: каква е заплахата за вас и какво да направите, за да избегнете проблеми. След като бързо прецените ситуацията и осъзнаете, че не сте в опасност (например, защото никой не ви е видял!), вие напускате местопроизшествието и се връщате към нормалния живот.
За съжаление за много хора проблемът е именно в това как да се върнат към нормалния живот – да живеят в настоящия момент, а не да преживяват безкрайно драматичното преживяване от миналото или да рисуват песимистични картини за бъдещето. При това състояние на съзнание (по-добре да се каже – подсъзнание) човешкото тяло е постоянно под стрес, което поражда поредица от всевъзможни нежелани реакции: високо кръвно налягане, наднормено тегло, неприятен предменструален синдром, нарушен сън, хормонален дисбаланс и още много.
За да разберете как кортизолът взаимодейства с всички други хормони, като прогестерон, естроген, тестостерон, хормон на растежа, инсулин, окситоцин, хормони на щитовидната жлеза и др., представете си пожарна кола, която препуска през града с мигащи светлини и силни сирени. По пътя й всички автомобили отстъпват, спират и й правят път.
Същото се случва с повечето хормони в тялото ни при стрес: в присъствието на кортизол работата им е спряна или дори блокирана.
В резултат – излишни килограми, внезапни промени в настроението, нередовен менструален цикъл, тежък предменструален синдром, понижена имунна функция, проблеми с храносмилането, нарушен сън, доброкачествени и злокачествени новообразувания.
Постоянните високите нива на кортизол (дни, седмици, месеци) в кръвта водят до атрофия на хипокампуса (мозъчната структура, отговорна за паметта), което води до загуба на фокус, депресия, нестабилно настроение и безсъние. Чрез постоянно производство на мегадози кортизол, надбъбречните жлези постепенно се изчерпват и започват драстично да намаляват синтеза на кортизол, което води до синдром на хронична умора, мускулни болки, деминерализация на костите и пълна загуба на интерес към живота.
Едно от най-значимите неща, което можете да направите за здравето си, е да контролирате нивата на стрес и по този начин нивата на кортизол в кръвта. Фармацевтичната индустрия предлага богат избор от антидепресанти и релаксанти, за да ви помогне да нормализирате вашето благосъстояние, но за съжаление всички те имат странични ефекти и водят до пристрастяване. И както показва практиката, хапчетата не могат да решат основния проблем. Но съзнателното битие, контрол и корекция на поведението и собствения начин на живот водят до желаните и трайни резултати. Малките промени водят до големи промени, особено ако се правят редовно.
И така, как да контролираме нивата на кортизол в кръвта:
1. Научете да наблюдавате състоянието си ежедневно и да го оценявате по 10-степенна скала, където 10 точки е вашето идеално физическо, емоционално и енергийно състояние. Забележете какво и кой предизвиква у вас негативни емоции и води до неконтролиран монолог в главата ви, който от своя страна задейства реакцията на физиологичен стрес и повишава нивата на кортизол. В позицията на наблюдател се научавате да управлявате емоциите и мислите си, без да допускате нежелани телесни реакции. Бъдете търпеливи към себе си и околните. Няколко пъти на ден си давайте кратка почивка и дишайте дълбоко за 1-2 минути, това ще ви помогне да възстановите вътрешния с мир и спокойствие.
2. Практикувайте Утвърждения. Тази релаксираща практика не само успокоява нервната система, но и балансира нивата на мозъчните невротрансмитери серотонин и допамин, които са отговорни за доброто настроение. Усмихвайте се повече, смейте се, гледайте хумористични програми и комедийни филми. Смехът повишава нивата на серотонин и намалява нивата на кортизол. Приемете живота по-леко, със здравословно чувство за хумор, защото всичко е относително!
3. Сутринта е по-мъдра от вечерта. Пълноценният нощен сън прави чудеса! Препоръчително е да сте в леглото до 22 часа вечерта и да спите поне 8-9 часа на денонощие. Вечерно време се старайте да не гледате телевизия или да работите на компютър, тъй като изкуствената светлина намалява активността на хормона мелатонин, който е отговорен за добрия сън. Здравият сън хармонизира нервната система и спомага за нормализиране на нивата на кортизол.
4. Информация за любителите на кафето : всяка чаша кафе стимулира надбъбречните жлези да отделят кортизол и в резултат веднага усещате прилив на енергия и настроение. За съжаление този ефект не трае дълго и посягате към втора чаша кафе … В допълнение към повишаването на нивата на кортизол, кофеинът свива кръвоносните съдове и дехидратира тялото. Дори малко количество кафе сутрин намалява ефективността на нощния ви сън.
Кофеинът стимулира безпокойството и причинява мускулно напрежение, особено в областта на челюстта – лицето. В допълнение, той нарушава нормалното усвояване на много витамини и микроелементи , което води до минерален и витаминен глад в организма.
Ако ви е трудно веднага да се откажете от кафето, то поне го намалете до една или половин чаша на ден. Добавянето на канела, кардамон или индийско орехче към кафето значително намалява негативните ефекти на кофеина върху тялото.
5. Билкотерапия: многобройни проучвания са доказали, че Сибирският Женшен и Радиолата са не само имуномодулатори, но също така нормализират функцията на надбъбречните жлези и регулират нивата на кортизол в кръвта. Освен това те повишават устойчивостта на организма към стрес и регулират апетита. Чрез стимулиране на активността на серотонин и допамин, тези две билки подобряват настроението.
Източник: www.econet.ru
6 Коментара
Димитринка
14.07.2021Здравейте,
много интересно поднесена информация .
Работя в областта на паравербалната комуникация.
Интересувам се,може ли промяната в хормоналния баланс,провокиран от стрес да се отрази на интонацията на гласа и съответно на вокалните емоции, които обменяме докато общуваме?
Благодаря ви.
Поздрави !
Дими Йорданова
Любка Асенова
21.09.2021Чудесно написано
Елена Николова
22.09.2021Прекрасна статия! Много се радвам, че ви има, тъй като резонирам с работата ви, със светогледа ви. Тъкмо тези дни четох подробно за стреса и тук е така красиво и ясно описан за хора, които не се интересуват в големи детайли. Благодаря!
Даринка Йосифова
24.09.2021Вие сте СВЕТЛИНА ЗА ХОРАТА !
БРАВО !
Все така дерзайте !
Със възхищение и благодарност!
Даринка Йосифова ♀️
Юлиана
15.11.2021Благодаря!Чудесни сте!!!
Yuri Tzvetanov
21.04.2024Благодаря ви много ❤️