13 храни, които причиняват подуване на корема и с какво да ги заместим

Обикновено причината за подуването на корема са газовете или други храносмилателни проблеми. Въпреки, че неразположението може да бъде симптом на сериозно медицинско състояние, обикновено бива причинено от храна. Подуването на корема е различно от задържането на вода, което представлява повишено количество на течности в тялото – за него очаквайте материал скоро.

Ето кои са най-често срещаните храни, които могат да причинят подуване, заедно с предложения с какво да ги заместим.

1. Боб

Любима национална култура, която съдържа висок процент протеини и здравословните бавни въглехидрати с нисък гликемичен индекс, богат е още на фибри, витамини и минерали. Въпреки това, повечето бобови култури съдържат особен вид захари, наречени алфа-галактозиди, които принадлежат към група въглехидрати с къса верига, които не се храносмилат, поради което ферментират в дебелото черво и по този начин причиняват газове.  При хора със Синдром на раздразненото черво по време на ферментационния процес се образува и друг вид газ, който може да причини особен дискомфорт със симптоми като подуване на корема, метеоризъм, спазми и диария. Предварителното накисване на боба е добро решение срещу подуване и дискомфорт, като е хубаво по време на накисване водата да се сменя няколко пъти.

С какво да го заменим: Черният боб е по-лесно смилаем от белия, особено след накисване. Киноа и боб Мунг също са добър вариант.

2. Леща

Още една предпочитана по нашите ширини култура, която също е от семейство Бобови. Богата е на протеин, фибри, бавни въглехидрати, желязо, мед и манган. Поради високото си съдържание на фибри може да причини подуване при по-чувствителните кореми. Подобно на боба, лещата също съдържа алфа-галактозиди, които допринасят за прекомерно производство на газове. Отново накисването може значително да улесни храносмилателната система.

С какво да я заменим: Избирайте леща, която е по-светла на цвят, тя обикновено е с по-ниско съдържание на фибри в сравнение с по-тъмните сортове, следователно може да смекчи подуването.

3. Газирани напитки

Съдържат големи количества въглероден диоксид, газ, който поглъщаме когато ги пием. Част от този газ попада в храносмилателната система, което често причинява подуване и дори спазми в корема.

С какво да ги заменим: По-хубаво от водата няма. Може да пийвате билков чай или си приготвяте така популярната инфузирана вода като добавяте във водата си парченца плодове като лимон или горски плодове, корен от джинджифил или листенца пресни билки като мента, розмарин или лимонова трева.

4. Пшеница

През последните години пшеницата предизвиква доста противоречия, поради съдържанието си на протеина, наречен глутен. Въпреки това, пшеницата е широко използвана в приготвянето на хляб, тестени изделия, бисквити, вафли и други. За хора с циакалия, или чувствителност към глутена, пшеницата предизвиква сериозни храносмилателни проблеми като подуване на корема, газове, диария и болки. Тя съдържа описаните по-горе алфа-галактозиди, които също допринасят за проблемите в храносмилателната система.

С какво да я заменим: Има много алтернативни варианти, като безглутенова пшеница, чист овес, киноа, елда, бадемово и кокосово брашно.

5. Кръстоцветни зеленчуци

Кръстоцветното зеленчуково семейство включва любимите на много от нас броколи, карфиол, зеле, брюкселско зеле, хрян, ряпа, аспержи, репички, алабаш, рукола и др. Тези зеленчуци са изключително полезни поради наличието си на основни хранителни вещества като фибри, витамин C, витамин К, желязо, калий. Наред с тях обаче съдържат и познатите ви вече алфа-галактозиди, които предизвикват подуване на корема при някои хора. Термичната обработка прави кръстоцветните зеленчуци по-лесни за храносмилане, така че не се притеснявайте да ги задушавате на пара, да печете и изобщо да ги готвите както ви е по вкуса.

С какво да ги заменим: За щастие изобилието от зеленчуци е безкрайно, възможни алтернативи могат да бъдат например: спанак, краставици, маруля, сладки картофи, тиквички.

6. Лук

Вкусът, който лукът придава на всяко едно ястие е неповторим и незаменим. Въпреки, че обикновено се яде в малки количества, той е един от основните източници на фруктани. Това са разтворими фибри, които причиняват подуване на корема. Отново и тук термичната обработка може да смекчи храносмилателния дискомфорт.

С какво да го заменим: Пресни билки и подправки.

7. Ечемик

Широко разпространена и много питателна култура, ечемикът е богат на фибри, витамини и минерали. Поради високото си съдържание на фибри, пълнозърнестият ечемик може да причини подуване при хора, които не са свикнали да ядат много фибри. Освен това той съдържа глутен, което може да причини проблеми на хората, които имат непоносимост към него.

С какво да го заменим: Вместо ечемик, може да хапвате овес, кафяв ориз, киноа или елда.

8. Ръж

Още една изключително питателна зърнена култура, богата на фибри, манган, фосфор, мед и витамини от групата B. Ръжта, обаче, съдържа и глутен, към който в днешно време доста хора са развили нетолерантност, и изпитват подуване и дискомфорт в корема.

С какво да я заменим: Вместо ръж, може да хапвате други зърнени храни като овес, кафяв ориз, елда и киноа.

9. Млечни продукти

Те са изключително хранителни, както и отличен източник на протеини и калций. Около 75% от населението в света обаче не може да разгради лактозата, захарта, която се намира в млякото, състояние известно като непоносимост към лактоза. Ако имате непоносимост към лактоза, млечните продукти могат да причинят сериозен храносмилателен дискомфорт, като подуване на корема, газове, спазми и диария.

С какво да ги заменим: Някои хора с лактозна непоносимост, могат без проблем да ядат сметана, масло и ферментирали млечни продукти като кисело мляко и кефир. Предлагат се млечни продукти без лактоза, както и растителни алтернативи като кокосово, бадемово или оризово мляко.

10. Ябълки

Едни от най-популярните плодове в световен мащаб. Изключително полезни, богати на фибри, витамин C и антиоксиданти, ябълките имат редица ползи за здравето. При някои хора обаче те причиняват подуване и други храносмилателни проблеми. Причините за това са фруктозата и фибрите, които могат да ферментират в дебелото черво и да причинят газове и подуване. Тук термичната обработка улеснява храносмилането на ябълките, така че ако ги обичате печени, можете спокойно да си ги приготвяте така, или на компот.

С какво да ги заменим: С други плодове, като банани, боровинки, грейпфрут, мандарини, круши, портокали, ягоди и други.

11. Чесън

Изключително популярна храна с неподражаем вкус и аромат, популярна и като лечебно средство. Подобно на лука, чесънът съдържа фруктани, които могат да причинят подуване на корема. Алергиите или непоносимостта към други съединения, открити в чесъна, също са доста често срещани, със симптоми като подуване на корема, оригване, киселини и газове. Термичната обработка идва на помощ при храносмилането на чесъна.

С какво да го заменим: С други билки и подправки, като машерка, магданоз, босилек.

12. Изкуствени подсладители

Изкуствените подсладители се използват като заместители на захарта в храни без захар. Най-често срещаните видове са ксилитол, сорбитол и манитол. Те също съдържат широко разпространения виновник за подуването – алфа-галактозидите. Тези подсладители са склонни да причиняват храносмилателни проблеми, тъй като стигат до дебелото черво неразградени и чревните бактерии започват да се хранят с тях.  Консумацията на големи количества изкуствени подсладители може да причини подуване на корема, газове и диария.

С какво да ги заменим: Има много здравословни натурални подсладители като мед, фурми, стевия, лукума и други.

13. Бира

Всички сме чували израза „бирено коремче“. Прекомерното пиене на бира увеличава мазнините в корема и предизвиква подуването му. Освен, че е газирана напитка и съдържа въглероден диоксид, тя се прави от ферментирали въглехидрати като ечемик, царевица, пшеница и ориз, заедно с малко мая и вода. Често културите, които се използват за приготвянето на бира съдържат глутен.

С какво да я заменим: Въпреки, че няма по-хубава напитка от водата, ако търсите алкохолна алтернатива, тогава червеното вино в умерени количества няма да накара корема ви да се подуе.

Източник: www.zdravei.org

Сподели статията:

Facebook
Pinterest
LinkedIn

Вашият коментар

Практически обучения на живо ТУРНЕ 2024

Eднодневното обучение е идеалният баланс между това, от което тялото и съзнанието ти се нуждаят, за да функционират хармонично.

На събитието ще имаш възможност да затвърдиш техниките от гимнастиката Актив Ситинг и да ги надградиш с нови практики. Чрез тях ще разбереш какво е въздействието им върху тялото ти, за да можеш сам лесно да се справиш със своите физически и eмоционални блокажи.

Екипът на Актив Ситинг разполага с обучени хора, готови да ти съдействат при нужда по време на събитието.
X

Този сайт използва "бисквитки", за да подобри предлаганите услуги.